Strateg till Vård- och omsorgsförvaltningen

Uppsala kommun, Stab OSN

Uppsala kommun

On-site

SEK 520,000 - 660,000

Full time

14 days+
Application generator

Don’t send a generic resume — generate a resume and cover letter tailored to this exact role.

Get past ATS filters

Job summary

Uppsala kommun, Stab OSN söker en Strateg till Vård- och omsorgsförvaltningen som kan bidra till evidensbaserad uppföljning och kvalitetssäkring. Du arbetar både på kontor och ute i nämndens verksamheter, med upphandlingar, uppdragsbeskrivningar och prognoser i en organisation som satsar på långsiktig planering.

Vi söker dig med akademisk examen och erfarenhet av uppföljning inom offentlig vård och omsorg samt stark förmåga att kommunicera på svenska.

Qualifications

  • Har akademisk examen inom exempelvis socialrätt, vård, samhällsvetenskap, juridik eller ekonomi.
  • Erfarenhet av uppföljning inom offentlig verksamhet, gärna vård och omsorg.
  • Förmåga att uttrycka dig väl på svenska i tal och skrift.

Responsibilities

  • Arbeta som strateg både på kontor och ute i nämndens verksamheter, offentliga och privata.
  • Förbereda underlag till nämnder och förvaltningen samt genomföra upphandlingar och behovsanalyser.
  • Skapa långsiktig planering och följa upp verksamhetens utveckling och följsamhet.

Skills

analytisk förmåga
kommunikativ på svenska
nätverkande

Education

akademisk examen inom socialrätt, vård, samhällsvetenskap, juridik eller ekonomi

Job description

Strateg till Vård- och omsorgsförvaltningen
Varaktighet

Tillsvidare, tillträde: Enligt överenskommet.

Anställningsform

Tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Sista ansökningsdag

13 aug. (om 22 dagar)

Referens

OSN-2026-00640 i din ansökan

Välkommen till vård- och omsorgsförvaltningen. Vi arbetar med stöd och vård till äldre och till personer med funktionsnedsättning. Målet är att de ska kunna leva ett så aktivt och självständigt liv som möjligt. Vård- och omsorgsförvaltningen är en av Sveriges största arbetsgivare inom kommunal vård och omsorg. Här arbetar cirka 7 500 medarbetare utifrån vår värdegrund – göra skillnad, arbeta tillsammans och välkomna nyskapande. Hos oss finns stora möjligheter att ta eget ansvar, utvecklas och bidra med sin kompetens. Vi strävar mot en organisationskultur med en tilltro till varandra och en stolthet över verksamheten. Mer information om hur det är att arbeta i Uppsala kommun hittar du på https://www.uppsala.se/jobb/vard-halsa-omsorg/. Inom vård- och omsorgsförvaltningen har vi heltid som norm. Det innebär att alla tillsvidareanställda medarbetare i grunden har en heltidsanställning. Vid en eventuell intervju ges mer information om vad det innebär i denna tjänst. Undantagna (från heltid som norm) är personalassistenter. 1 plats(er).

Nu ges du möjlighet att delta i ett viktigt förändringsarbete där evidensbaserad uppföljning och kvalitetssäkring står i fokus. Här får du vara med och bidra till att utveckla framtidens vård- och omsorg i Uppsala kommun. Varmt välkommen med din ansökan!

Enheten Avtal och uppföljning är en del av Vård- och omsorgsförvaltningens stab. Vi befinner oss i ett spännande utvecklingsskede där datadriven uppföljning och förbättringsarbete står i centrum. Enheten kännetecknas av hög kompetens, kollegialt stöd och ett gemensamt fokus på att förbättra verksamheternas förutsättningar. Vi arbetar såväl på plats i stadshuset som digitalt och aktivitetsbaserat, med möjligheter till en flexibel vardag. Stadshuset är beläget med bästa pendlarläge, ett stenkast från Uppsala resecentrum.

Under kommande år kommer Vård- och omsorgsförvaltningen etablera ett samlat arbetssätt för uppföljning, med varierande uppföljningsmetoder som integreras i förvaltningens övriga styrning, för att öka förmågan att arbeta evidensbaserat och rikta uppföljningsåtgärder utifrån identifierade risker.

Beskrivning av arbetsuppgifter

Som strateg arbetar du både som tjänsteperson på kontor och i uppsökande arbete ute i nämndens verksamheter, såväl i offentlig som privat regi. Som stöd i ditt arbete har du dina närmaste kollegor på enheten och enhetschef, men även andra sakkunniga inom kommunen. Enheten Avtal och uppföljning ingår i Vård- och omsorgsförvaltningens stab. Enheten utför uppföljning av offentlig och privat driven verksamhet inom både äldrenämndens och omsorgsnämndens ansvarsområde.

Enheten bereder också underlag till ansvariga nämnder och förvaltningen, däribland att upprätta uppdragsbeskrivningar till verksamheter i egen regi, genomföra upphandlingar av drift, behovs- och målgruppsanalyser för prognos, samt utredningar utifrån sakkunskaper. Tonvikten i arbetet ligger på att skapa förutsättningar för långsiktig planering för att möta målgruppernas behov, samt att följa utveckling och följsamhet i den verksamhet som bedrivs.

Kvalifikationer

Vi söker dig som har:

  • akademisk examen inom exempelvis socialrätt, vård, samhällsvetenskap, juridik eller ekonomi
  • arbetat med uppföljning inom offentlig verksamhet, gärna inom vård och omsorg
  • förmåga att uttrycka dig väl på svenska i både tal och skrift.
Det är meriterande om du har
  • erfarenhet av särskilda boendeformer, i första hand särskilt boende för äldre
  • erfarenhet av målgrupps-, intressent- eller behovsanalyser inom socialtjänst (inklusive Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade - LSS)
  • erfarenhet av ej biståndsbeslutade, även kallade öppna insatser, samt anhörigstöd.
  • erfarenhet av verksamhetsledning, exempelvis enhetschef med ansvar för daglig drift

Som person är du utåtriktad och socialt aktiv i yrkesmässiga sammanhang. Din förmåga att bygga nätverk är en viktig del av ditt arbetssätt och bidrar till långsiktiga samarbeten. Med ett strategiskt tänkande och ett brett perspektiv på frågor har du lätt för att se den större bilden. Du väger in långsiktiga konsekvenser i dina vägval och anpassar dina handlingar därefter, vilket gör dig till en värdefull resurs i planering och utveckling. Du arbetar strukturerat och effektivt, med god förmåga att planera, organisera och prioritera arbetsuppgifter.

Det är en stor fördel om du kan hantera komplexa frågeställningar samt har en analytisk förmåga att bryta ner problem och hitta lösningar även när det gäller komplicerade utmaningar.

Upplysningar

Har du frågor om tjänsten eller rekryteringsprocessen, kontakta: Fredrik Linde, enhetschef, 018-726 3650.

Fackliga företrädare: Akademikerförbundet SSR, Camilla Ahlsén Hoff, 018-727 24 34; Vision, Karin Lundborg, 018-727 51 52.

Har du frågor gällande registrering av din ansökan, kontakta enheten för kompetensförsörjning: 018-726 3719.

Vi kommer att begära utdrag ur belastningsregistret innan anställning kan erbjudas.

Uppsala kommun tillämpar individuell och differentierad lönesättning enligt gällande löneavtal.

I din ansökan ska du ange medborgarskap. Om du inte är medborgare i Sverige, EU, EES eller Schweiz måste du också kunna styrka att du har ett giltigt arbetstillstånd eller är undantagen från skyldigheten att ha arbetstillstånd. Anställning kan ske först efter kontroll av arbetstillstånd, vilket krävs enligt utlänningsförordningen.

En anställning hos Uppsala kommun kan komma att innebära en krigsplacering.

Löneform: Månadslön. Anställningsform: Tillsvidareanställning. Varaktighet: Tillsvidare, tillträde: Enligt överenskommet.

Övrig information

Lönetyp: Fast månads- vecko- eller timlön

Sista ansökningsdag: 13 aug. (om 22 dagar)

Referens: OSN-2026-00640 i din ansökan

Välj från inte alls nöjd till mycket nöjd

Get your free, confidential resume review.
or drag and drop your file here.
Similar jobs

Similar jobs worth comparing

Strateg till Vård- och omsorgsförvaltningen
Strateg till Vård- och omsorgsförvaltningen

Uppsala kommun • Uppsala kommun

On-site
SEK 520,000 - 750,000
Verksamhetschef för sysselsättning inom öppna och tidiga insatser
Verksamhetschef för sysselsättning inom öppna och tidiga insatser

Uppsala kommun, Avdelning Öppna och tidiga insatser OSN • Uppsala kommun

On-site
SEK 600,000 - 800,000
Biståndshandläggare till område äldre
Biståndshandläggare till område äldre

Uppsala kommun, Avdelning Myndighet ÄLN • Uppsala kommun

Hybrid
Möjlighet till distansarbete
Engagerande kollegor
Modern arbetsmiljö
Verksamhetschefer till avdelning funktionsstöd, gruppbostäder
Verksamhetschefer till avdelning funktionsstöd, gruppbostäder

Uppsala kommun • Uppsala kommun

On-site
SEK 700,000 - 850,000
Jobba som ledsagare, avlösare och kontaktperson i Uppsala kommun!
Jobba som ledsagare, avlösare och kontaktperson i Uppsala kommun!

Uppsala kommun • Uppsala kommun

On-site
SEK 165,000 - 248,000
Områdeschef till avdelning öppna och tidiga insatser
Områdeschef till avdelning öppna och tidiga insatser

Uppsala kommun • Uppsala kommun

On-site
Verksamhetschef för sysselsättning inom öppna och tidiga insatser
Verksamhetschef för sysselsättning inom öppna och tidiga insatser

Uppsala kommun • Uppsala kommun

On-site
SEK 600,000 - 800,000
Vikarierande biståndshandläggare
Vikarierande biståndshandläggare

Uppsala kommun • Uppsala kommun

On-site
SEK 504,000 - 648,000
Flexibla arbetstider
Distansarbete delvis
Introduktion och mentorstöd
Sjuksköterska till vård- och omsorgsboende
Sjuksköterska till vård- och omsorgsboende

Uppsala kommun • Uppsala kommun

On-site
SEK 420,000 - 540,000
Informationssäkerhetsstrateg - It-avdelningen
Informationssäkerhetsstrateg - It-avdelningen

Uppsala kommun, IT-ledning • Uppsala kommun

On-site
SEK 520,000 - 760,000