Undersköterskor till hemvården Veberöd

Lunds kommun

Veberöd

On-site

SEK 260,000 - 370,000

Full time

35 hours ago
Be an early applicant
Application generator

Turn this role into an interview — a resume and cover letter built around what this employer wants.

Get past ATS filters

Benefits offered by this job

Förmånsportal
Balans och hälsa

Job summary

Lunds kommun söker undersköterskor till hemvården i Veberöd. Du arbetar nära brukare i deras hem, ger personlig omvårdnad och stöd, dokumenterar i Lifecare och deltar i verksamhetsutvecklingen.

Du har utbildning som undersköterska, god svenska i tal och skrift, kan cykla mellan brukare och ser körkort som meriterande. Arbetet innebär tjänstgöring varannan helg och du ingår i ett engagerat team som prioriterar omtanke, kvalitet och trygghet.

Qualifications

  • Utbildad undersköterska med god svenska i tal och skrift.
  • Van att dokumentera i digitala system och använda Lifecare.
  • Körkort meriterande och vana att cykla mellan brukare.

Responsibilities

  • Ge stöd och personlig omvårdnad i brukarnas hem.
  • Dokumentera vårdinsatser och bidra till verksamhetens kvalitet.
  • Medverka i utveckling av hemvården och arbetet i teamet.

Skills

Svenska
Digital kompetens
Cykla

Education

Undersköterska

Tools

Lifecare

Job description

Nu söker vi engagerade undersköterskor till hemvården i Veberöd! Här får du arbeta nära människor, skapa trygghet och bidra till att äldre kan leva ett självständigt liv hemma. Du blir en del av ett engagerat team där omtanke och kvalitet står i fokus.

Om rollen och dina arbetsuppgifter

Ditt arbete styrs av individernas behov. En arbetsdag kan bestå av att ge stöd och hjälp med personlig omvårdnad, omsorgsarbete, medicinska insatser på delegation från sjuksköterska och annat som den du stöttar behöver hjälp med. Dokumentationen sker i Lifecare. I din roll ingår även att medverka till att verksamheten utvecklas och håller god kvalitet.

Hos oss har du möjlighet att jobba i olika roller. Du som är fast omsorgskontakt ansvarar för att genomförandeplan upprättas och följs upp för dina brukare. Personalgruppen är uppdelad i mindre indelningar, med 2-3 fasta omsorgskontakter som tillsammans med en löpare, ansvarar för arbetet hos indelningens brukare. Det kan förekomma att du även besöker andra brukare. Som resurs arbetar du i mer än ett område. Dina arbetspass förläggs inom fyrlingen; hemvårdsområdena Dalby, Södra sandby, Veberöd och Genarp. Du är flexibelt lagd och tycker att det är roligt att träffa nya kollegor och arbeta på flera enheter.

Nu söker vi undersköterskor för tillsvidareanställning både dag och kväll. Arbetet innebär tjänstgöring varannan helg. Om du arbetar dag så är arbetstiderna i regel förlagda 07:00 till 15:00 och om du arbetar kväll 14:45 till klockan 22:45.

Vi söker dig

Vi söker dig som är utbildad undersköterska och som har tidigare erfarenhet av arbete inom vård och omsorg. Du behärskar svenska språket väl, både i tal och skrift, och har god digital kompetens, exempelvis för att kunna dokumentera. Eftersom arbetet inom hemvården innebär att du förflyttar dig mellan olika brukares hem på cykel behöver du vara van vid att cykla. Körkort är meriterande.

Du är ansvarsfull, engagerad, flexibel och lyhörd - med brukare, anhöriga och kollegor. Du förstår hur viktigt det är att varje enskild person är delaktig och har inflytande över sin vardag.

Som medarbetare hos oss erbjuds du en rad förmåner med fokus på balans, trygghet och hälsa. Lunds kommun är en stor organisation med många spännande verksamheter och möjligheter för medarbetare till utveckling. Som medarbetare får du även tillgång till vår förmånsportal där du enkelt kan se dina förmåner och administrera dessa.

Det här ger vi dig som medarbetare (lund.se)

Hemvården i Veberöd finns på Sjöbovägen 25. Här jobbar du nära chef, sjuksköterska och övriga kollegor. Vi värnar mycket om vår arbetsmiljö och det finns ett stort engagemang bland oss som jobbar här på enheten. Du som jobbar på kvällen kommer till ett sammansvetsat team, just nu är vi sju som jobbar varje pass.

Lunds kommuns hemvård är indelad i ett flertal, geografiska områden. I varje område arbetar undersköterskor och vårdbiträden i team med hälso-och sjukvårdspersonal under ledning av en enhetschef. Till varje område hör en enhetsadministratör och samordnare/ planerare. Vi erbjuder service-, omvårdnads- och hemsjukvårdsinsatser dygnet runt till kommunens brukare. Följ oss gärna på instagram; @hemvardochhalsa.

Övrigt

Inför anställning till tjänster där vård- och omsorgsarbete ingår behöver du kunna uppvisa ett godtagbart utdrag ur belastningsregistret:

Arbete i hemmet med äldre och personer med funktionsnedsättning, Polisen.se

För arbete inom LSS behöver du dessutom beställa:

Utdrag för arbete med barn med funktionsnedsättning, Polisen.se

Låter detta som ett arbete för dig?

Här får du plats att växa. Inom Lunds kommun sätter vi kunskapen i centrum och skapar möjligheter att utvecklas i arbetslivet. Vi erbjuder en inkluderande arbetsmiljö, och chans att påverka och göra skillnad. Vill du bli en av oss?

Get your free, confidential resume review.
or drag and drop your file here.
Similar jobs

Similar jobs worth comparing

Undersköterskor till hemvården Veberöd
Undersköterskor till hemvården Veberöd

Lunds-Kommun • Veberöd

On-site
SEK 324,000 - 379,000
Förmånsportal
Balans & Hälsa
Undersköterskor till hemvården i byarna i Lunds kommun
Undersköterskor till hemvården i byarna i Lunds kommun

Lunds kommun • Lunds by

On-site
SEK 320,000 - 420,000
Förmånsportal
Balans och hälsa
Undersköterskor till hemvårdsområde Öster i Lund
Undersköterskor till hemvårdsområde Öster i Lund

Lunds kommun • Lunds by

On-site
SEK 335,000 - 391,000
Undersköterskor till hemvården Södra Sandby
Undersköterskor till hemvården Södra Sandby

Lunds kommun • Södra Sandby

On-site
SEK 301,000 - 379,000
Undersköterskor till hemvården Dalby
Undersköterskor till hemvården Dalby

Lunds kommun • Södermanlands län

On-site
SEK 290,000 - 357,000
Tillsvidareanställning
Kompetensutveckling
Teamarbete
Undersköterska till hemvården i centrala Lund
Undersköterska till hemvården i centrala Lund

Lunds kommun • Lunds kommun

On-site
SEK 340,000 - 420,000
Undersköterskor till hemvården i centrala Lund
Undersköterskor till hemvården i centrala Lund

Lunds Kommun • Lunds kommun

On-site
Förmånsportal
Möjlighet till utveckling inom organisationen
Flexibla arbetstider
Undersköterska till hemvården Dalby
Undersköterska till hemvården Dalby

Lunds Kommun • Dalby

On-site
Tillgång till förmånsportal
Utvecklingsmöjligheter
Undersköterska till hemvården i norra och västra Lund
Undersköterska till hemvården i norra och västra Lund

Lunds Kommun • Lunds kommun

On-site
SEK 290,000 - 391,000
Undersköterskor till hemvården i Lund
Undersköterskor till hemvården i Lund

Vård- och omsorgsförvaltningen • Lunds kommun

On-site
SEK 320,000 - 400,000